Zakup broni w Polsce – czy każda osoba może sobie na to pozwolić?

Posiadanie broni to temat burzliwy, który omawiany jest na różnego rodzaju forach. Takie dyskusje poniekąd wywołują sytuacje, które można obserwować „na żywo” w Ameryce, które nie napawają optymizmem. Na szczęście, Polska pod tym względem jest mocno restrykcyjna. Co jednak nie oznacza, że do zakupu takiej broni, np. w celach sportowych, nie można sobie pozwolić. Jakie obowiązują przepisy? Czy trzeba spełnić określone kryteria? Czas to sprawdzić.

Broń nie dla wszystkich

Prawdą jest to, że sklep z bronią może odwiedzić każda osoba. Wystarczy wejść na https://bron-sklep.pl/, aby zapoznać się z różnymi modelami broni długiej, krótkiej, myśliwskiej, gładkolufowej i innych. Co jednak nie oznacza tego, że broń będzie mogła sobie kupić każda osoba. W tym względzie można powołać się na panujące ustawodawstwo, które jasno mówi o tym, że pozwolenie na broń wydawane jest na poziomie administracyjnym i nie każda osoba może pozwolić sobie na taki zakup.

Kryteria do spełnienia w trakcie wydawania decyzji o broń

Wniosek o wydanie pozwolenia na broń może zostać złożony przez:

  • osobę, która ukończyła 21 rok życia,
  • ma miejsce stałego pobytu w Polsce,
  • otrzymała orzeczenie lekarskie, które potwierdza jej zdolność fizyczną i psychiczną, dzięki czemu możliwe będzie posługiwanie się bronią,
  • jest osobą niekaraną, co też można potwierdzić prawomocnym orzeczeniem sądu (bez tego nie ma szans nawet na rozpatrzenie wniosku).

We wniosku na pewno trzeba będzie przedstawić cel, który będzie służył wykorzystywaniu broni. Można być także pewnym tego, że zostanie sprawdzone to czy osoba składająca wniosek jest wolna od uzależnień od alkoholu bądź substancji psychoaktywnych. Jak więc widać, przepisy w Polsce pod tym względem są bardzo restrykcyjne, co też ogranicza liczbę wypadków z użyciem broni.

Czy można kupić broń w Polsce bez zezwolenia?

Nie każda osoba musi starać się o wydanie wniosku o pozwolenie na broń. Osoby, które planują zakupić broń pneumatyczną lub broń palną czarnoprochową, nie muszą składać takiego wniosku. Na dodatek, jeżeli ktoś chciałby wejść w posiadanie broni, która została wyprodukowana przed rokiem 1885 bądź też współcześnie produkowane repliki, nie musi starać się o takie pozwolenie. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat, mogą zajrzeć do ustawy regulującej wszystkie przepisy, o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku.

Jaki pistolet warto wybrać?

Osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, na pewno będą mieć dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego pistoletu. Na sam początek można wybrać pistolet bezkurkowy, który jest prostszy w obsłudze. Osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, lepiej będą w stanie sobie z nim poradzić. Dopiero nabywając odpowiednich umiejętności, będzie można zdecydować się na model kurkowy, który także zapewnia lepszą precyzję podczas strzelania. Ważną kwestią jest na pewno posiadany budżet. Wybór w tym względzie jest naprawdę duży, więc każda osoba będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Istotny jest również sam materiał wykonania. Ważny jest sam szkielet broni, który może zostać wykonany z plastiku. Są one tanie i lekkie, ale ich trwałość może budzić obawy. To dlatego lepiej zwrócić się w stronę tych modeli, których szkielet jest metalowy. Może i są one cięższe, a do tego ich cena jest nieco wyższa. Można być jednak pewnym trwałości wykonania, dzięki czemu z danego egzemplarza będzie można korzystać znacznie dłużej. Z pewnością podczas wyboru broni dla siebie, należy skorzystać z fachowego doradztwa.