Arabia Saudyjska i Jemen – czy będzie rozejm?

arabia saudyjska

Arabia Saudyjska i Jemen – rozejm?

Arabia Saudyjska w końcu wyraziła chęć zawieszenia broni. Nadzór ma sprawować Organizacja Narodów Zjednoczonych, a propozycja dotyczy również otwarcia lotniska w Jemenie. Arabii Saudyjskiej zależy na tym, aby import paliwa i żywności znów był możliwy przez port morski w Al-Hudajdzie. Obecnie port oraz lotnisko kontroluje ruch Huti, sprzymierzony z Iranem.

Pokojowy plan przedstawił książę Fajsal ibn Farhan as-Saud, który pełni funkcję ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej. Przypomina on, że to od Huti zależy teraz, czy do zawieszenia broni dojdzie. Huti to bojownicy, którzy walczą przeciwko jemeńskiemu rządowi. Obecnie rząd ten współpracuje z rządem Arabii Saudyjskiej i oficjalnie zgodził się na propozycję zawieszenia broni. Nie wiadomo jeszcze, jak zareagują na to Huti.

Konflikt w Jemenie

Huti są organizacją polityczno-militarną, która zrzesza plemiona zajdyckie. Jest to jeden z odłamów szyizmu, z którego większość osób mieszka w północno-zachodnim Jemenie. Dzisiaj uznaje się ich za mniejszość religijną, choć kiedyś to oni sprawowali władze w kraju. Dzisiaj próbują ją odzyskać poprzez swoją działalność militarną. Pamiętajmy, że szyici dominują w Iranie i dlatego ruch Huti żyje w dobrych relacjach z tym państwem.

Ruch Huti zaczynał jako organizacja pokojowa, ale zmieniło się to 2004 roku. Wtedy rozpoczął się prawdziwy antyrządowy bunt, który z czasem nabrał charakteru zbrojnego. Skąd się wziął ten zryw? Otóż zbiegło się to w czasie z Amerykańską interwencją w Iraku. Włądze Jemenu poparły wtedy działania Amerykanów, co było nie do zaakceptowania dla Hutich.

Do eskalacji konfliktu doszło, kiedy siły bezpieczeństwa Jemenu zabiły Husajna Badreddina al-Hutiego, które w tamtym czasie był liderem ruchu. Zaogniło to konflikt, który trwa aż do dzisiaj. Na przestrzeni lat przyjmował różne formy, aż w końcu doszło do rzeczywistej wojny domowej w Jemenie. Miało to miejsce w roku 2015 po tym, jak we wrześniu poprzedniego roku ruch Huti zajął Sanę – stolicę Jemenu.