Morawiecki spotka się z Orbanem i wicepremierem Włoch

e

Morawiecki spotka się z Orbanem i Salvinim

Rzecznik Viktora Orbana – Zoltan Kovacs – przekazał informacje na temat planowanego spotkania. Otóż w czwartek (01.04.2021) ma odbyć się trójstronny szczyt w Budapeszcie. Wezmą w nim udział Mateusz Morawiecki, Matteo Salvini oraz Viktor Orban. Politycy będą rozmawiać między innymi na temat współpracy między Fidesz, Lega Nord a PiS.

Rozłam w Europejskiej Partii Ludowej

W tamtym tygodniu Jarosław Kaczyński spotkał się ze swoimi europosłami, aby porozmawiać na temat sojuszu z europosłami partii Fidesz i Lega Nord. Zaś kilka tygodni wcześniej Viktor Orban uznał, że politycy Fideszu powinni opuścić frakcję Europejskiej Partii Ludowej. Co było powodem decyzji premiera Węgier? Otóż chodzi o przyjęcie nowego regulaminu EPP. Według niego prawa członkowskie europosłów węgierskiej partii miałyby być dużo mniejsze.

Jakie plany ma Viktor Orban?

Orban wystosował list do Manfreda Webera, w którym potępił nowy regulamin. Napisał w nim, że najnowsze poprawki są wrogimi działaniami względem Fideszu a także jego wyborców. Uznał, że ta decyzja była niedemokratyczna i niesprawiedliwa, a więc nie można jej przyjąć. Bez zwłoki przywódcy partii podjęli decyzji o opuszczeniu grupy PPE.

Katalina Novak, wiceprzewodnicząca partii Orbana, przekazała, że nie mogą pozwolić na uciszanie i ograniczanie ich eurodeputowanych. Według Novak zasługują oni na możliwość reprezentowania swoich wyborców. Na ten moment priorytetem Fideszu jest walka z pandemią oraz ratowanie życia ludzkiego. To właśnie dlatego partia podjęła decyzję o opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej.

Premier podczas rozmowy z pewnym węgierskim radiem wspomniał, że trwają już rozmowy na temat całkiem nowych pomysłów. Wspomniał, że rozmawiał już z Polakami oraz prawicowymi partiami włoskimi. Przypomniał on również, że współpraca państw narodowych jest dużo ważniejsza od budowy europejskiego imperium. Prawdopodobnie pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskie nie będą tymi myślami zachwycone, gdyż Orban jest od dawna na celowniku Unii.