Papierosy będą tańsze od chleba? Co z podatkiem akcyzowym?

Każdy zauważył, jak bardzo rosną ceny produktów spożywczych. Za kwotę, którą kiedyś mogliśmy wydać na bochenek chleba, dzisiaj kupimy jedną bułkę. Dla wielu Polaków oznacza to bardzo skrupulatne oszczędzenia i dosłowne liczenie każdego grosza. Okazuje się jednak, że są towary, których cena utrzymuje się wciąż na podobnym poziomie. Są to między innymi papierosy. Wiąże się to stąd, ze akcyza póki co nie rośnie, dzięki czemu palacze nie muszą obawiać się, że kwestie finansowe staną im na drodze.

Nie chodzi jednak o to, że podatek akcyzowy w ogóle nie może wzrosnąć. W tamtym roku np. pojawiły się plany wyższego opodatkowania podgrzewanych papierosów.

Co się dzieje z pieniędzmi z akcyzy?

Na co są wydawane pieniądze, które pochodzą z podatku akcyzowego? Przede wszystkim na produkty energetyczne, to jest wyroby wykorzystywane do ogrzewania i napędu. Można więc powiedzieć, że kupując paczkę papierosów, wspieramy polską energetykę.

A co z alkoholem?

A jak wygląda kwestia podatku akcyzowego dla alkoholu? Tam płatnikami są sprzedawcy, a także producenci i firmy transportowe.