Jak zaczynał Dr. Martens – historia kultowych butów z żółtą nitką

Kultowe brandy zwykle kryją ciekawą historię i nierzadko rodzą się jako efekt romansu prawdziwej pasji z nietuzinkową wizją. Większość z nas umie wymienić sporo marek obuwia, nawet ma kilka par markowych butów w domu. Jednak nieliczni znają drogę, która doprowadziła nasz ulubiony brand do światowej rozpoznawalności i sławy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powstaniu marki Dr Martens przeczytaj ten artykuł.

Bunt i sława

Obecnie buty niemieckiej marki Dr. Martens dla wielu stanowią absolutny must-have garderoby. Od lat symbolizują nie tylko energię, ale też siłę i systemowy sprzeciw. Żółta nitka i zauważalnie gruba podeszwa to elementy, które trudno przeoczyć. Dzięki nim buty marki łatwo rozpoznać. Topornej i niezwykle wytrzymałej konstrukcji zawdzięczają wielu fanów na całym świecie. Wśród odbiorców marki znajdziemy nie tylko fanów muzyki punkowej i rockowej, ale też miłośników trendów i prawdziwe ikony mody.

Lekarz, Alpy i kontuzja kostki

Najczęściej firmę Dr Martens kojarzy się z Wielką Brytanią. Jednak początki marki należy ulokować w bawarskich Alpach. Podczas swojego urlopu w 1945 roku niemiecki lekarz Klaus Martens uszkodził tam swoją kostkę. Na co dzień nosił buty militarne, które zamiast pomagać w regeneracji, tylko pogarszały kondycję jego kostki. Potrzebował obuwia, które mogło amortyzować wstrząsy podczas ruchu. W tym celu użył wyściółki, która zadziałało amortyzująco, złagodziła ból, a co najważniejsze doprowadziła do powstania prototypu sławnych Martensów.

Przedsiębiorczość i produkcja

Niemiecki lekarz posiadał wiele skór z okradzionych przez Niemców pracowni szewskich, dlatego zaczął produkować obuwie wraz ze swoim kolegą szkolnym Herbertem Funckiem. Niedługo po tym przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii Bill Griggs, który posiadał fabrykę butów w Wollaston kupił prawa i mógł zacząć produkcję słynnych butów Dr Martens. Właśnie w ten sposób trafiły na brytyjskie półki sklepowe. Griggs nieco zmodyfikował pierwotny projekt obuwia. Dzięki niemu konstrukcja buta zyskała większą amortyzację i słynne żółte nitki okalające podeszwę. Podpiętek butów od tej pory był amortyzowany za pomocą techniki “AirWar”.

Robotnicy, listonosze i skinheadzi

Obuwie z twardą podeszwą i żółtą nitką pierwotnie przypadły do gustu głównie pracownikom, którzy potrzebowali wytrzymałych butów do pracy. Dlatego pierwszymi odbiorcami marki byli policjanci, robotnicy, czy listonosze. Niewiele później buntowniczymi butami zaczęli interesować się przedstawiciele subkultury skinheadów. Martensy znacząco zyskały na popularności, kiedy członek zespołu The Who Pete Townshend zaczął je nosić na koncertach.

Dr Martens dziś

Dzisiejsze Martensy to nie tylko czarne, długie buty za kostkę, ale również modele krótsze, wielokolorowe, wzorzyste, a nawet sandały ze słynną solidną podeszwą. Dr. Martens często nawiązuje interesujące współpracę z takimi znanymi markami jak Mastermind, Supreme, czy Undercover. Jeśli interesujesz się trendami, masz silną osobowość i lubisz wyraziste stylizacje możesz dokładniej zapoznać się z kolekcją kultowych Martensów na stronie clobber.pl.