Na co zwrócić uwagę, wybierając smartfon?

Telefon już dawno przestał być narzędziem jedno- czy dwufunkcyjnym. Dzisiejsze smartfony to nowoczesne gadżety o szerokim zakresie możliwości – możesz nimi płacić za zakupy, oglądać na nich seriale, kręcić filmy i robić zdjęcia, słuchać muzyki, liczyć kroki… i wiele innych rzeczy! Na co jednak zwrócić uwagę, kupując nowy telefon?

Smartfon dopasowany do potrzeb i budżetu

Nie ma jednego idealnego modelu godnego polecania wszystkim użytkownikom – najpierw określ swoje potrzeby i budżet, gdyż każdy w takiej sytuacji kieruje się innymi kryteriami. Dla jednych musi to być telefon biznesowy, czyli wydajny, z mocnym akumulatorem i pojemną baterią, dla drugich ważna jest rozrywka – filmy, seriale, gry, muzyka oraz zdjęcia, jeszcze inni mają mocno okrojone potrzeby i nie ma sensu, by przepłacali za urządzenia o całkiem dużym zakresie możliwości – jak na przykład flagowy smartfon Samsung czy Apple.

Od czego zacząć wybór smartfona?

  1. Marka

Dla jednych najważniejszy jest producent – jak Xiaomi, Huawei, Sony czy Vivo. Smartfony każdej marki mają jednak zarówno zalety, jak i minusy – skup się jednak na konkretnych modelach zamiast na samym producencie.

Różnice między większością smartfonów zacierają się, często jeden parametr może zdecydować o przewadze danego modelu nad innymi. Postęp technologiczny sprawia, że parametry są coraz lepsze z roku na rok.

  1. Ekran

Jaki rozmiar powinien mieć wyświetlacz? Taki, by nie utrudniał wygodnej obsługi telefonu, dlatego warto wziąć do ręki oglądany smartfon i sprawdzić, czy jest poręczny, dobrze leży w dłoni, nie jest zbyt ciężki. Obecnie ekrany 6,3 cala czy 6,5 cala to standard

  1. Procesor i pamięć RAM

Od tego zestawu zależy szybkość i płynność działania danego telefonu. Im szybszy i mocniejszy procesor oraz więcej pamięci RAM, tym lepiej smartfon będzie działał niezależnie od liczby otwartych aplikacji. Oglądając smartfony Samsung czy Xiaomi, koniecznie sprawdź te parametry.

  1. Zestaw aparatów i kamera

Bardzo ważnym parametrem dla wielu z nas są możliwości fotograficzne telefonu. Godne polecenia są różne modele i marki – m.in. Vivo. Smartfony tego producenta opracowano właśnie z myślą o tej grupie użytkowników, którym zależy na świetnych zdjęciach i plikach wideo.

Nie można zapominać też o innych parametrach – jak design, dual SIM, możliwość realizowania płatności zbliżeniowych NFC, pojemność baterii oraz opcja ładowania bezprzewodowego. Rynek smartfonów dynamicznie się zmienia, dlatego weź pod uwagę, ze nowe urządzenie będzie znacznie lepsze pod każdym względem – dopasuj je idealnie do swoich potrzeb.