Al-Kaida ogłosiła zwycięstwo w Afganistanie

al-kaida kontra usa

Al-Kaida ogłasza zwycięstwo w Afganistanie

Joe Biden nie tak dawno temu ogłosił, że zamierza wycofać wojska z Afganistanu. Jak sam mówi, pora aby zakończyć najdłuższą wojnę amerykańską. Proces wycofywania żołnierzy miał się rozpocząć 1 maja. Między innymi chodzi o to, aby wyjść z Afganistanu przed 20. rocznicą ataku na World Trade Centre. Właśnie na naszych oczach kończy się wojna między USA a rządem Afganistanu, wspierającym Al-Kaidę. Dzisiaj (2 maja 2011 r.) mija 10 lat od śmierci jednego z najważniejszych działaczy tej organizacji – Osamy Bin Ladena

Decyzja Joe Bidena w sprawie wojny w Afganistanie

Decyzja ta wydaje się słuszna z perspektywy pragnienia pokoju, ale może mieć ona negatywne skutki uboczne. Dla Al-Kaidy decyzja Bidena jest oczywistym znakiem, że wygrana jest po ich stronie. Korespondenci CNN przekazali, że Al-Kaida będzie kontynuować wojnę przeciwko Stanom Zjednoczonym. Co więcej, dowiadujemy się, że wojna ma trwać na wszystkich frontach dopóki Stany nie zostaną wyrzucone z islamskiej części świata.

Terroryści deklarują się zwycięzcami tej wojny. Wspominają oni także, że amerykańska gospodarka bardzo dużo ucierpiała na tej wojnie. Jest to akurat prawda, wojna zawsze odbija się negatywnie na gospodarce. Działania wojenne zawsze są bardzo kosztowne i jeśli trwają zbyt długo, mogą mieć bardzo długie skutki. Przekonał się o tym także Związek Radzicki, który sam wiele stracił na wojnie właśnie z Afganistanem. Nie ma też co wspominać o tym, jak wielką katastrofą gospodarczą była druga wojna światowa.

Dobre wiadomości dla Polaków

Decyzja prezydenta USA ma również znaczenie dla Polaków. W końcu wielu naszych rodaków brała przez lata udział w tej wojnie w ramach misji NATO. Żołnierze ci będą się stopniowo wycofywać wraz z wojskami amerykańskimi. Wycofywanie wojsk będzie trwało od 1 maja, a skończyć ma się przez 11 września. Data ta oczywiście jest symboliczna i nawiązujedo ataku na WTC z 11 września 2001 r.

– Od dwudziestu lat polscy żołnierze służą w Afganistanie. Niewątpliwie był to czas trudny, to było wyzwanie, ale nasi żołnierze zdobyli przez ten czas bardzo wiele umiejętności, bardzo wiele doświadczeń. Służyli na polu walki. Są to doświadczenia bezcenne, jeżeli chodzi o zdolności bojowe Wojska Polskiego – wspomina Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, na antenie TVP info.

Historia wojny w Afganistanie

Wojnę w Afganistanie można oceniać na różne sposoby, ale kilka jej przyczyn możemy sobie ustalić. Ścisłe działania wojenny zaczęły się wraz z inwazją Stanów Zjednoczonych. Dlaczego wojska amerykańskie wkroczyły do Afganistanu? Była to odpowiedź na poparcie afgańskiego rządu udzielonego Al-Kaidzie, czyli groźnej organizacji terrorystycznej. Rząd ten kierowali głównie talibowie, znani ze swoich fundamentalistycznych postaw.

Niestety Afganistowi udzieliły wsparcie Pakistan, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rząd Talibów udało się obalić wraz z zajęciem Kabulu 13 listopaa 2001. To nie był oczywiście koniec konfliktu, a dopiero jego początek. Działania wojenne na terenie tego azjatyckiego kraju trwały przez prawie dziesięć lat. W ich trakcie dochodziło także do licznych skandali. Między innymi internauci mogli oglądać nagrania na których amerykańscy żołnierze oddają mocz na zwłoki, albo palą koran.

Czym jest Al-Kaida?

Czym tak naprawdę jest ta Al-Kaida, której przez wiele lat się tak wszyscy bali? Tę sunnicką organizację terrorystycznej założył Abd Allah Azzam w 1988 roku. Początkowym jej działaniem było przeciwstawienie się sowieckiej interwencji w Afganistanie. A jak się skończyło? Z czasem Al-Kaida rozszerzyła swoją działalność na walkę z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Jej członkowie znajdują się niestety także w Europie i współpracuje z innymi organizacjami terrorystycznymi. Najbardziej znanym członkiem tej organizacji był oczywiście Osama Bin Laden, na którego CIA polowało przez bardzo długi czas. Udawało mu się jednak zarządzać organizacją z ukrycia. Był on aktywnym działaczem jeszcze w czasach walki przeciwko ZSRR. Dzięki sprawnej akcji Navy SEALs udało się wytropić tego przestępcę i unieszkodliwić. Zginął on z ręki komandosów 2 maja 2011 roku