Prezydent Turcji nawołuje do wspierania Palestyny

prezydent turcji

Prezydent Turcji staje w obronie Palestyny

Konflikt na linii Izrael-Palestyna nie jest żadną nowością. Już od samego powstania współczesnego państwa Izrael pojawiły się kontrowersje dotyczące prawa do tych ziem. Przypominamy, że poprzez określenie „Palestyńczycy” mamy na myśli ludność arabską zamieszkującą tereny państwa Izrael. Nazwa Palestyna zaś pochodzi od starożytnego ludu Filistynów, więc jest to odniesienie historyczny. Trudno powiedzieć, żeby Arabowie, zamieszkujący ten teren dzisiaj są potomkami tamtych ludzi, ale nie w tym rzecz. Obie te grupy, Izraelici i Palestyńczycy.

Konflikt w Izraelu

Co jakiś czas pojawiają się nowe problemy w związku z konfliktem między tymi narodami. Tym razem związało się to z wkroczeniem żołnierzy izrealskich do Meczetu Al-Aksa. Dla tych, co nie kojarzą tego miejsca, przypominamy, że jest to meczet znajdujący się w Jerezolimie. Dlaczego jest to takie kontrowersyjne? Otóż znajduje się on na górze Syjon, czyli świętym miejscu dla Żydów. To tam powstała świątynia króla Salomona, czyli pierwsza prawdziwa świątynia postawiona ku czci Boga Jahwe. Oczywiście świątyni tej nie zobaczymy dzisiaj w takij formie jak kiedyś. Wielokrotnie wrogowie Izraela ją burzyli.

Strzelanina na wzgórzu jerozolimskim

Dzisiaj na wzgórzu jerozolimskim znajdują się dwie świątynie. Pierwsza żydowska, a dluga muzułmańska. Ta druga to właśnie meczet Al-Aksa, który nie cieszy się zbyt dobrą sławą wśród społeczności żydowskiej. Tym razem rząd Izraela dokonał pewnego kontrowersyjnego wyboru, jakim było wysłanie żołnierzy do tego meczetu. Czy była to dobra decyzja? Może się wydawać, że jednak wysłanie żołnierzy do miejsca kultu jest przekroczeniem pewnej granicy.

Prezydent Turcji apeluje co całego świata muzułmańskiego

W piątek w pobliżu świątyni doszło do walk między Izraelitami a Palestyńczykami. W wyniku tych starć było 203 rannych. Za Palestyńczyków wstawił się Recep Tayyip Erdogan, który państwo Izrael nazwał państwem terroru. Powiedział on, że działania te są nikczemne. Do tego wezwał on cały świat muzułmański do podjęcia działań przeciwko Izraelowi. Może to być bardzo poważne w skutkach. Czy muzułmanie z innych krajów podejmą działania militarne przeciwko Żydom? Prezydent Turcji powiedział także, że zawsze będzie wspieram Palestyńczyków.