Gang handlujący marihuaną rozbity. Akcja na skalę światową

gang handlujący marihuaną

Gang handlujący marihuaną rozbity. Akcja na skalę światową

Gang handlujący marihuaną został właśnie rozbity. Jest to akcji na skalę światową, gdyż zamieszani są nie tylko Polacy ale też Hiszpanie. Wszystko poszło sprawnie dzięki akcji policjantów z Karpackiej OSG, SBŚP a także hiszpańskich Guardia Civil i Policia Nacional. Wiemy, że grupa działała na terenie obu krajów – Polski i Hiszpanii. Na temat moment sprawą zajmuje się małopolska Prokuratura Krajowa, która bada wszystkie okoliczności. Akcja odbyła się pod okiem  Eurojustu i Europolu.

Skuteczna akcja policji

Podczas akcji udało się zatrzymać 9 osób, które wkrótce stanął przed sądem. Są oni polskimi obywatelami w wieku od trzydziestu do czterdziestu pięciu lat. Przez lata mieszkali oni w Polsce i Hiszpanii, a część z nich była związana z krakowskimi grupami pseudokibiców. Według najnowszych ustaleń działalność tej grupy to lata 2016-2021. Szacuje się, że w tym okresie mogła ona przemycić do kraju nad Wisłą ok. 1,2 ton marihuany. Jej przybliżona wartość 24 mln złotych.

Śledztwo prowadził specjalny zespół, do którego należeli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej a także Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledzczego. Postępowanie prowadzi Małopolski Wydział Zamiejscowy do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Gang działał na terenie dwóch państw

Jako że działalność miała charakter międzynarodowy, konieczne było zaangażowanie w sprawę także hiszpańskich funkcjonariuszy. Całą sprawę nadzorowały Eurojust i Europol, a po stronie hiszpańskiej działała Guardia Civil oraz Policia Nacional. We współpracy z polskim CBŚP i polską Strażą Graniczną zatrzymali 5 Polaków, włączając w to 3 osoby poszukiwane Europejskimi Nakazami Aresztowania. Nakazy te wydał polski sąd po złożeniu wniosku przez Prokuraturę Krajową.

Podczas serii przeszukań znaleziono 2 plantancje konopii, gdzie znajdowało się łącznie 1400 roślin. Do tego zabezpieczono dużą ilość towaru gotowego do sprzedaży. Policjanci zabezpieczyli pajątek o wartości 22 mln złotych, wśród którego znajdowały się także luksusowe wille w Hiszpanii.

Działania w kraju

Podczas trwania akcji CBŚP i Straż Graniczny przeprowadziły odpowiednie czynności również na terenie Polski. Działo się to na obszarze trzech województw, a dokładnie małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. W regionach tych zatrzymano 4 osobe podejrzane o udział w grupie przestępczej. Po dokonaniu przeszukań zabezpieczono sprzęt elektroniczny, dokmuenty a także towar. Było to 5,5 kg haszyszu, 3 kg marihuany oraz 4 litry płynnej amfetaminy. Z płynu tego można wykonać ok. 16 kg proszku. Łączną wartość tych narkotyków oszacowano na pól miliona złotych. Na miejscu znajdowały się także pieniądze w kwocie ok. 9,5 tys. euro oraz 300 tys. złotych.

Tych Polaków, których zatrzymano w ojczyźnie, zatrzymano i sprowadzono do aresztu na 3 miesiące. Ci zaś, którzy w tym czasie znajdowali się w Hiszpanii, muszą jeszcze poczekać na swoją kolej. Skierowano bowiem wobec nic procedury sprowadzenia do kraju, które mogą chwilę potrwać. Kara, jaka im grozi, to 15 lat pozbawienia wolności. Taki właśnie wyrok można dostać za przemyt i wprowadzanie do obrotu dużych ilości narkotyków.