Jedna trzecia gatunków drzew może wkrótce zniknąc

jedna trzecia

Jedna trzecia gatunków drzew na świecie może wkrótce całkowicie zniknąć

Jedna trzecia gatunków drzew na całym świecie jest zagrożona wyginięciem. Sprawa jest tak samo poważna jak w przypadku zwierząt. Potrzebujemy różnorodności, aby nasze środowisko mogło istnieć w dobrych warunkach. Czy możemy coś zrobić, aby zapobiec katastrofalnym skutkom utraty tak dużej ilości drzew?

Dane według najnowszego raportu

Ostatni raport State of the World’s Trees pokazuje, ż ok. 17,500 gatunków drzew może całkowicie zniknąć. Stanowią one 30% wszystkich gatunków na naszej planecie, więc sprawa jest najwyższej wagi. Warto zauważyć też, że według tego samego raportu istnieje na świecie 440 gatunków, których obecnie występuje mniej niż 50 okazów. Jeśli nie uda się ich ochronić, to już wkrótce możemy znać je tylko z książek. Okazuje się, że liczba zagrożonych gatunków drzew dwukrotnie przewyższa liczbę zagrożonych zwierząt. Chodzi o płazy, gady, ptaki i ssaki razem wzięte.

Głos w tej sprawie zabrał Paul Smith, sekretarz generalny Botanic Gardens Conservation International. Wspomniał on, że obecna sytuacja na świecie powinna być dla nas alarmem i zmusić nas do działania. Duża część z tych drzew znajduje się w lasach deszczowych południowej Azji. Smith utrzymuje, że każdy pojedynczy gatunek jest ważny, bo od drzew zależy życie wiele ludzi na świecie oraz zwierząt.

Państwem, które pod tym względem jest najbardziej zagrożone, jest Brazylia. Na jej terenie znajduje się 1,788 zagrożonych gatunków drzew. Konkurują z nią Indonezja, Chiny, Wenezuela i Kolumbia. W tych krajach ochrona drzew jest szczególnie ważne, gdyż ich utrata może przynieść bardzo niegatywne skutki dla ekosystemu. Nie zapominajmy, że to właśnie drzewa produkują tlen, bez którego nie jesteśmy w stanie przeżyć.

Co zagraża drzewom?

Dlaczego drzewa znikają z powierzchni ziemi? W dużej mierze jest to konsekwencja działalności człowieka. Bardzo dużo zalesionych obszarów wycina się, aby w ich miejscu postawić fabryki i inne obiekty, które mają służyć społeczeństwu. Często jest to uzasadnione gospodarczo, choć skutki dla środowiska są bardzo widoczne. Zdarzają się też oczywiście losowe przyczyny, których nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć, ani kontrolować. Chodzi między innymi o pożary i innego rodzaju katastrofy naturalne.