Polski episkopat apeluje o pomoc uchodźcom

polski episkopat

Polski episkopat opowiada się za uchodźcami

Polski episkopat zdecydował się opowiedzieć za okazaniem wsparcia uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. O co dokładnie apeluje abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich tygodni jest sytuacja na granicy z Białorusią. W sprawie tej zabierają głos praktycznie wszystkie środowiska, między innymi władze polskiego Kościoła. Arcybiskup Stanisław Gądecki wręcz domaga się pomocy humanitarnej dla migrantów. Deklaruje także, że polski Kościół jest gotów włączyć się do akcji pomocy.

Prawo czy bezprawie?

Sytuacja na granicy wzbudza bardzo poważne kontrowersje. Z jednej strony pojawiają się aktywiści, którzy domagają się bezwzględnego wpuszczenia tych osób, a z drugiej strony straż graniczna nie pozwala nawet dostarczyć im żywności. Dochodzi więc do sytuacji, gdzie polskie władze czują bardzo dużą presję, bo w grę wchodzą także kwestie prawne. Rozwiązania, które proponują niektóre osoby zdają się stać w sprzeczności z obecnie obowiązującym polskim prawem. Innym dokumentem zaś jest konwencja genewska, na którą powołują się zwolennicy wpuszczenia imigrantów.

Abp Stanisław Gądecki nie stara się rozstrzygać kwestii prawnych. Apeluje jednak by w ramach obowiązującego prawa okazać tym ludziom każdą konieczną pomoc. Swój apel skierował przede wszystkich do chrześcijan, których obowiązkiem według niego jest udzielenie pomocy humanitarnej i medycznej.

Polski Kościół przeciwko stygmatyzowaniu

Przewodniczący KEP przyznał, że należy wykrywać potencjalne zagrożenie, jakie mogą stanowić przybysze. Wspomina jednak, że nie powinniśmy się dopuszczać krzywdzących uogólnień, które prowadzą jedynie do stygmatyzowania. Sprzeciwia się mówienie, że każdy uchodźca jest potencjalnym terrorystą.