W Warszawie przeprowadzono uroczyste obchody Święta Konstytucji

tłum

Obchody święta rozpoczęły od mszy świętej, która miała miejsce w archikatedrze. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych, wliczając w to marszałek Sejmu Elżbietę Witek i głowę państwa Andrzeja Dudę. Eucharystię odprawił kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrował ją bp Wiesław Lechowicz.

Główna część obchodów zaczęła się o godzinie jedenastej. Prezydent wręczył wtedy Antoniemu Libin-Liberze i Antoniemu Lenkiewiczowi Ordery Orła Białego. Podkreślił wtedy, że ta rocznica jest bardzo ważną datą bo odnosi się do ratowania Rzeczpospolitej. Wspomniał o tym, jak wielkie przeciwności czekały na osoby, które chciały bronić kraju. Mimo tych przeciwności robili co mogli aż do samego końca.

Konstytucja 3 Maja. Symbol czy coś więcej?

To już 231. obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto przypomnieć, że było to pierwsza konstytucja w Europie oraz druga na świecie. Pierwszą wprowadziły oczywiście Stany Zjednoczone. Wprowadzenie ustawy zasadniczej na ziemiach polskich było owocem obrad Sejmu Czteroletniego. Miało to uratować ojczyznę przez zaborcami, choć – jak wiemy nie udało się to. Czy to oznacza, że Konstytucja 3 Maja to tak naprawdę nic niewarty symbol? Symbol może i tak, ale odbieranie mu wartości to jak odbieranie wkładu Walta Disneya w rozwój animowanej kinematografii.