Wojska Azerbejdżanu nie odpuszczają. Armenia zagrożona

wojska azerbejdżanu

Wojska Azerbejdżanu nie odpuszczają. Armenia zagrożona

Wojska Azerbejdżanu nie odpuszczają i ciągle dochodzi do napięć z Ormianami. Jesienią ubiegłego roku zakończyła się wojna między Azerbejdżanem i Armenią. Wojska azerbejdżańskie przejęły wtedy kontrolę nad spornymi terytoriami. W nocy z 26 na 27 maja 2021 r. doszło znów do pewnej konfliktowej sytuacji. Mianowicie Azerowie schwytali sześciu armeńskich żołnierzy, przeprowadzających działania inżynieryjne. Próbowali oni przekroczyć granicę miedzy tymi dwoma państwami, aby dostać się do wioski Yukari Ayrimi, znajdującej się w regionie Kəlbəcər.

Zdarzenie to potwierdziło armeńskie ministerstwo obrony, od którego dowiadujemy się, że jeńcy należą do jednostki wojskowej „N”. Rozpoczęły się negocjacje między stronami, dotyczącymi powrotu żołnierzy do ojczyzny.

Kontrowersyjne nagrania

W internecie pojawiły się dwa nagranie, które zrobili żołnierzy azerbejdżańscy 15 i 19 maja 2021. Kolejny film pojawił się 25 maja, a przedstawia on walkę na pięści. Na podstawie tych filmów udało się zlokalizować miejsce, w którym je nagrano. Ministerstwo Obrony Armenii sugeruje, że jest to prowincja Gegharkunik, a więc jest to terytorium, w którym Azerbejdżan przesunął granicę o odległość 1,5 -2,5 kilometra.

Konflikt na linii Azerbejdżan-Armenia

Wojska Azerbejdżanu miały już niejedno starcie z Armenią, a efekty były różne. Problemem stały się sporne terytoria, a chodzi tu przede wszystkim o Górski Karabach. Przez wiele lat oba te państwa uważały, że to właśnie do nich on należy. Oznacza to, że na przełomie lat dochodziło do wielu walk i terytoria te zmieniały właścicieli. Rok 2020 okazał się jednak przełomowy, gdyż oficjalnie doszło do zakończenia wojny. Górski Karabach oficjalnie jest teraz po stronie Azerów.