Wyposażenie kawiarni – jakie urządzenia będą przydatne?

Własna kawiarnia albo cukiernia to lokal, o jakim marzy niejedna osoba. By jednak stworzyć klimatyczną kawiarenkę, potrzebujesz przede wszystkim autorskiego projektu, kuszącego menu oraz wielu urządzeń i akcesoriów – otwarcie własnej kawiarni nie jest takie proste.

Biznesplan to podstawa

Jak każde przedsięwzięcie, własny lokal wymaga przygotowania dobrego biznesplanu, sprawdzenia, czy wybrana wstępnie lokalizacja jest odpowiednia, zorientowania się, jakie koszty należy przygotować na wyposażenie, jak uzyskać niezbędne pozwolenia. Ważną czynnością jest również skompletowanie zespołu – baristy, kelnerów czy cukierników. W przypadku kawiarni równie ważne są różne elementy – jak lokalizacja, załoga, kreatywność i solidne wyposażenie.

Ekspresy i młynki do kawy

W kawiarni jednym z najważniejszych urządzeń jest ekspres oraz dodatkowo młynki do kawy – za ich obsługę powinien odpowiadać przeszkolony barista. Kawa i napoje przyrządzane na jej bazie są jednymi z najchętniej zamawianych – głównie do deserów. Urządzenia do gastronomii muszą być wydajne i solidnie wykonane, by zapewniały bezawaryjną pracę.

Przed zakupem warto określić potrzebną wydajność, ocenić swoje zapotrzebowanie i sprawdzić dokładnie parametry kilku modeli. Z kolei odpowiednio dobrane młynki do kawy będą charakteryzować się dużą wydajnością, szybkością i dokładnym mieleniem kawy.

Urządzenia piekarnicze

Świeże wypieki to podstawa wielu kawiarni, podobnie jak lunche, bajgle czy kanapki. Dobrym wyborem do takiego lokalu będą nastawne piece konwekcyjne i piece wysokiej prędkości. Można w nich przyrządzić różne wypieki, zarówno wytrawne, jak i na słodko.

Urządzenia chłodnicze

Jak każdy lokal, również kawiarnia musi być wyposażona w urządzenia chłodnicze – m.in. szafy i stoły chłodnicze, kostkarkę do lodu, zlewy i baseny gastronomiczne. Wybór takiego sprzętu jest bardzo szeroki i można bez problemu znaleźć odpowiednie urządzenia.

Witryny

Dania, desery i napoje prezentowane w witrynach i urządzeniach do eksponowania będą kusić gości. Warto je ustawić przy wejściu oraz obok kasy, by zagwarantować sobie maksymalny potencjał marketingowy. Witryny cukiernicze można znaleźć w różnych kształtach i rozmiarach – świetną inwestycją będą witryny podwójne, w których można prezentować desery i posiłki wytrawne, a także napoje.

Akcesoria kuchenne do kawiarni

Ważne są też drobiazgi, które jednak pozwolą przygotować desery i napoje na najwyższym poziomie – jak miarki, dzbanki do spieniania mleka, wagi, termometry, timery, kubki i filiżanki różnego rodzaju, dyspensery i wiele innych. Akcesoria kuchenne są niezbędne i należy je skompletować odpowiednio do charakteru lokalu.