1 marca uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

żołnierze wyklęci

1 marca już od ponad 10 lat jest dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych. Stowarzyszenia narodowe co roku organizują różnego rodzaju wydarzenia, mające na celu upamiętnienie tych bohaterów. Oprócz niezależnych grup również polski rząd bierze udział w tym upamiętnieniu, ponieważ datę tę wpisano do jednej z polskich ustaw.

Dlaczego data 1 marca?

Dzień Żołnierzy Wyklętych co roku obchodzimy 1 marca, a tradycję tę zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński. To on podjął inicjatywę ustawodawczą, dzięki której udało się ustanowić tę celebrację. Jego następca Bronisław Komorowski również dobrze wiedział, jakie zasługi mają dla naszego kraju Żołnierze Wyklęci, dlatego zdecydował się podtrzymać tę tradycję i już 3 lutego 2011 światło dzienne ujrzała ustawa.

Przywrócenie Żołnierzom Wyklętym pamięci

O Żołnierzach Wyklętych zrobiło się głośno dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Ich losy i tożsamość udawało się skutecznie zamilczeć przez kilkadziesiąt lat. Na szczęście Polacy upomnieli się o swoje i przywrócili tę pamięć. Dzięki temu dzisiaj coraz więcej osób wie o naszych bohaterach narodowych. Niestety niektórych z nich w ogóle nie udało się odnaleźć. Do takich żołnierzy, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, zaliczamy chociażby Zdzisława Sadocha, który walczył w grupie „Łupaszki” i prowadził bardzo skuteczne działa w Borach Tucholskich.

Co wiemy o Żołnierzach Wyklętych?

Żołnierze Wyklęci (lub inaczej Żołnierze Niezłomni) to umowne określeni polskich partyzantów, którzy stawiali opór komunistom po zakończeniu drugiej wojny światowej. Niestety Związek Radziecki oraz komunisty rząd PRL-u bardzo skutecznie zwalczali działania naszych bohaterów, przez co duża część z nich poddawana była torturom oraz mordowana.