Erdogan spotka się z Putinem w Soczi

dzień jedności narodowej

Erdogan spotka się z prezydentem Rosji, aby omówić sytuację w Syrii

Erdogan i Putin spotkają się 29 września w rosyjskim mieście Soczki. Będzie to spotkanie ostatniej szansy, w którym obaj prezydenci będą rozmawiać na temat sytuacji w Syrii oraz relacjach między obydwoma krajami.

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby zacieśnić relacje z Rosją. Ma również nadzieje, że będą one wyglądały inaczej niż relacje turecko-amerykańskie. Przypominamy, że niedawno prezydent Turcji spotkał się z Joe Bidenem, ale niestety rozmowa nie przyniosła żadnych owoców. Różnice między przywódcami były zbyt duże, aby mogło dojść do satysfakcjonującego porozumienia. Spotkanie odbyło się w związku z nowojorskim Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Erdogan woli Putina od Bidena

Prezydent Turcji powiedział kilka słów krytyki na temat Joe Bidena. Chodziło o wsparcie, jakie tamten udzielił bojownikom kurdyjskim, działającym na terenie Syrii. Mimo, że mają duże zasługi w walce przeciwko ISIS, to Turcja uważa ich za terrorystów. Powodem tego są ich powiązania z PKK (Partia Pracujących Kurdystanu), która od prawie czterdziestu lat otwarcie buntuje się tureckiemu rządowi.

Można tutaj faktycznie dostrzec pewną niekonsekwencję. PKK uważa się za organizację terrorystycznę i takie jest między innymi stanowisko Stanów Zjednoczonych. Mimo to Joe Biden nie powstrzymał się przed militarnym wsparciem Kurdów i to wytyka teraz Erdogan. Prezydent Turcji zarzuca Waszyngtonowi, że wspiera terrorystów bronią zamiast z nimi walczyć.

Rosja i Turcja. Czego można się spodziewać?

Przywódcy Rosji i Turcji będąc rozmawiać na temat sytuacji w Syrii. Przypominamy, że Moskwa wspiera rząd syryjski, na czele którego stoi Baszar Al-Asad. Turcja zaś stoi po przeciwnej stronie i wysyła swoje wsparcie dla grup rebelianckich. Warto jednak wspomnieć, że Turcja i Rosja miały pewne momenty współpracy między innymi w Idlibie. Erdoganowi nie zależy na konflikcie z największym państwem świata, a wręcz przeciwnie. Liczy, że rozmowy z Władimirem Putinem będą owocne i doprowadzą do poprawienie relacji między obydwoma krajami.