Niemcy sugerują wprowadzenie konstytucji UE

Niemcy

Niemcy mają pomysł, aby Unia stała się federacją

Niemcy sugerują, że dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie konstytucji UE. Nowy niemiecki rząd, który zrzesza partie FDP, Zielonych oraz SPD zawarł w swoim programie kilka ciekawych punktów. Jednym z nich jest postulat przekształcenia Unii Europejskiej w federalne państwo europejskie ze swoją własną konstytucją. Wiąże się to także z kilkoma pomniejszymi zmianami. Jedna zn ich ma dotyczyć zniesienia wymogu jednomyślności w kwestiach bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. Innym interesującym postulatem jest wprowadzenie ministra spraw zagranicznych UE a także dbanie o suwerenność Unii Europejskiej.

Niemcy i interesująca umowa koalicyjna

Po utworzeniu nowego rządu w Niemczech, koalicja rządząca spisała umowę koalicyjną. Niestety niektóre jej punkty są dosyć kontrowersyjne, które z pewnością staną się tematem dyskusji w innych państwach. Dotyczą one nie tylko samych Niemiec, ale też sytuacji Unii Europejskiej i planów na jej zmianę. Co jest w niej zawarte, co mogłoby zaniepokoić inne kraje, w tym Polskę?

Największy koszmar eurosceptyków?

W Europie istnieje wiele środowisk, które wyrażają się nieprzychylnie wobec Unii Europejskiej. Nierzadko porównując ją do Związku Radzieckiego, sugerując że UE dąży do stworzenia rządu światowego, którego główną funkcją będzie odebranie suwerenności państwom członkowskim. Jeżeli pomysły rządu niemieckiego staną się faktem, to te środowiska będą mogły szczycić się tym, że mają rację. Póki co jest to tylko program jednej partii (a właściwie jednej koalicji) i wcale nie ma powodu, aby sądzić, że przejdzie to dalej.

Po raz kolejny poruszono kwestie samorządności

W umowie koalicyjnej jest mowa także o korzystania z instrumentów praworządności. Pojęcie to pojawiło się ostatnio w kwestii Polski i Węgier, których rządy nie chcą dostosować się do niektórych zarządzeń unijnych. Oczywistym jest, że innym państwom członkowskim może się to nie podobać. Z tego powodu Polsce i Węgrom zarzuca się brak praworządności, które mimo wszystko konsekwentnie się bronią. Gdyby Unia Europejska rzeczywiście stała się państwem federacyjnym