Coraz więcej grup dżihadystycznych w Afryce

Talibowie

Coraz więcej grup dżihadystycznych w Afryce

Coraz więcej grup dżihadystycznych w Afryce zagraża pokojowi na tym kontynencie. Mówi o tym raport sporządzony przez międzynarodową organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Według tego raportu liczba grup dżihadystycznych w Afryce zaliczyła poważny wzrost. Dżihad trwa od wielu lat nie tylko na Bliskim Wschodzie ale także w niektórych rejonach Afryki a nawet Europy. Istnieje wiele islamskich grup terrorystycznych, z których znaczna część jest powiązana z al-Kaidą albo Państwem Islamskim. Terroryści sieją strach i przemoc pod pretekstem nawracania innowierców. Nie cofają się także przez przemocą oraz gwałtami względem kobiet.

Coraz więcej grup dżihadystycznych w Afryce według raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ang. Aid to the Church in Need) opublikowała nowy raport dnia 20 kwietnia 2021 r. Według tego raportu czternaście krajów Afryki SUbsaharyjskiej oraz Wschodniej ma coraz poważniejszy problem z grupami powiązanymi z Państwem Islamskich oraz al-Kaidą. W krajach tych powstało około 20 nowych grup zbrojnych. Wszystkie te grupy mają jedną cechę wspólną: sianie terroru wobec wyznawców pozostałych religii.

– Rozwój grup nastąpił w niepokojąco krótkim czasie i schemat jest znajomy. Ataki lokalnych gangów, do których zachęcają salaficcy dżihadystyczni kaznodzieje, przechodzą od sporadycznych i samowolnych do ideologicznych i ukierunkowanych – głosi raport.

Podobny raport opublikowała Fundacja Papieska. Według raportu o wolności religijnego z tego roku tego rodzaju przemoc w latach 2018-2020 występowała w jednej trzeciej wszystkich krajów na świecie. W raporcie czytamy także o przemocy seksualnej, której terroryści używają przeciwko uprowadzonym kobietom. Nie jest to rzadkością, że grupy powiązane z Państwem Islamskim porywają młode dziewczęta, które próbują „nawrócić”. Sytuacja taka jest szczególnie widoczna w indiach, gdzie islamscy terroryści porywają hinduskie i chrześcijańskie młode kobiety. Następnie przetrzymują je i wielokrotnie gwałcą.

Państwo Islamskie i przemoc na tle religijnym

Prezes Aid to the Church in Need wspomina, że taki rodzaj przemocy staje się globalnym zjawiskiem. Ze smutkiem stwierdza, że obecne reakcje społeczności między narodowej są zbyt rzadkie i niewystarczające. Przypominamy, że Państwo Islamskie, wbrew pozorom, nie jest nazwą państwa, ani żadnej unii państw. Jest to organizacja terrorystyczna, a występowanie przeciwko niej nie jest ksenofobią. Powstała ona w 2006 roku, a do 2013 r. jej nazwa brzmiała „Islamskie Państwo Iraku”. Później kiedy rozszerzyła swoją działalność, zmieniła nazwę na „Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie”. Dzisiaj zwolennicy tej organizacji są w bardzo wielu miejscach na świecie. Jednym z celów tej organizacji jest przejęcie władzy na Bliskim Wschodzie oraz prowadzenie szerokiej islamizacji.