Polscy żołnierze wyjdą z Afganistanu pod koniec czerwca

Talibowie

Polscy żołnierze wyjdą z Afganistanu pod koniec czerwca

Polscy żołnierze już niedługo wrócą z Afganistanu i będą mogli odpocząć w ojczyźnie. Wiąże się to z zakończeniem misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Operacja trwała aż 20 lat i były to jedne z największych działań wojskowych, jakie prowadziło na to. Niedawno prezydent Joe Biden ogłosił, że wojska amerykańskie opuszczą Afganistan przed jedenastym września. Data jest oczywiście rocznicą atraku na World Trade Center, więc nie wybrano jej przypadkowo. Obecnie w Afganistanie znajduje się ok. 7000 żołnierzy o innej narodowości niż amerykańska. Pochodzą oni z krajów, należących do NATO, ale nie tylko. Amerykę wspierały także Gruzja, Australia i Nowa Zalendia. Liczba amerykańskich żołnierzy tak naprawdę stanowi tam mniejszość, bo wynosi jedynie 2500 osób.

Polscy politycy o wycofaniu polskich wojsk z Afganistanu

Kiedy w maju zapytano Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka o los polskich żołnierzy, potwierdził, że oni również się wycofają. Wyjście amerykanów oznacza więc najprawdopodobniej całkowite zakończenie działań militarnych. Al Kaida zresztą już ogłosiła swoje zwycięstwo w tym rejonie, co może mieć bardzo złe skutki. Zwycięstwo Al Kaidy oznacza rozszerzenie wpływu dżihadystów nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również dalsze plany względem Europy. Miejmy jednak nadzieję, że Stany wiedzą co robią. Andrzej Duda również potwierdził, że nie planów przedłużania pobytu polskich żołnierzy w Afganistanie. Jest więc plan, aby wycofać nasze wojska już pod koniec czerwca. – Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca, po 20 latach, kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii. Już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi polscy żołnierze – czytamy na Twitterze Andrzeja Dudy.

Koniec wysyłania polskich żołnierzy na śmierć

Dobra wiadomość jest taka, że skończy się wreszcie wysyłanie polskich żołnierzy, aby ginęli z powodu nie swojego konfliktu. Mimo że należymy do NATO, to tak naprawdę Polski nigdy ta wojna nie dotyczyła. Nasi rodacy ginęli więc za interesy Stanów Zjednoczonych, więc całe szczęście, że już się to skończy. Mogą się jednak pojawić głosy przeciwne. Jak już wspomnieliśmy, Al-Kaida ogłosiła się zwycięzcą tego konfliktu. Jeśli więc będzie to miało złe skutki dla Europy, to jeszcze się okaże, że wspieranie USA w tej wojnie było z korzyścią także dla Europy. Być może nawet dla całej Europy.