Burkina Faso: 100 osób zginęło z rąk dżihadystów

Talibowie

Burkina Faso: 100 osób zginęło z rąk dżihadystów

W nocy z trzeciego na czwartego czerwca w Burkina Faso doszło do masowego mordu. Miało to miejsce w jednej z wiosek w północnej części kraju, a sprawcami byli najprawdopodobniej dżihadyści. Nie ma co do tego pewności, gdyż żadna z grup nie potwierdziła swojego udziału w ataku. Jeśli jednak faktycznie to był dżihad, to rząd musi zwiększyć swoją strategię przeciwdziałania terrorystów. Ostatnio nie są one rzadkie i dochodziło do nich w całej Afryce Zachodniej. Terroryści zwykle byli powiązani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Inne kraje, które cierpią z powodu ataków islamskich terrorystów to Mali i Nigeria.

Żałoba narodowa w Burkina Faso

W Burkina Faso ogłoszono 72-godzinną żałobę narodową po tym, jak oszacowano, że liczba ofiar wyniosła mniej więcej 100 osób. Jeśli spojrzymy na ostatnie dwa lata, to zobaczymy przerażające statystyki. Otóż powyżej 1,14 miliona ludzi uciekło z kraju z obawy przed przemocą. W kraju jednak znajdują się też obywatele Mali, którzy również uciekli ze swojej ojczyzny przed atakami terrorystycznymi.

Wpływ Al-Kaidy i Państwa Islamskiego na świecie

Mali też przeżywa ostatnio swoje własne problemy. Niedawno w państwie doszło do przewrotu wojskowego, w wyniku którego uprowadzono premiera Moctara Quane oraz prezydenta Bah Ndawa. Co ciekawe zamach ten wymierzono przeciwko rządowi, który również doszedł do władzy dzięki podobnemu przewrotowi.

Całej Afryce niestety grożą obecnie nasilone działania terrorystyczne, czego dowodem jest rośnięcie w siłę grup terrorystycznych. Dodatkowym zagrożeniem dla Afryki są grupy z Bliskiego Wschodu, gdzie Al-Kaida oraz Państwo Islamskie są najsilniejsze. Niedawno terroryści ogłosili się zwycięzcami w wojnie w Afganistanie po tym, jak Joe Biden zdecydował się wycofać amerykański (oraz sojusznicze) wojska. Każdy wzrost wpływu tych organizacji terrorystycznych na Bliskim Wschodzie powoduje rozrost ich wpływów również w pozostałych częściach świata. Z powodu działań tych grup mieszkańcy takich państw jak Mali i Burkina Faso nie mogą czuć się bezpiecznie we własnych domach.

Wiele osób ostrzega również przed tzw. islamizacją Europy, gdyż ataki terrorystyczne miały miejsce też na naszym kontynencie. Wiele ich już wydarzyło się w Paryżu, Berlinie czy Londynie. Działania islamskich terrorystów są naprawdę groźne i Europa również ma powód do obaw. Są nawet prognozy, że za kilkadziesiąt lat Europa stanie w większości muzułmańska. Wiąże się to dużo większą dzietnością muzułmanów w stosunku do wyznawców innych religii.